Ana Sayfa Kültür & Sanat 24 Ocak 2023 14 Görüntüleme

Etem Oruç Pir Bedreddin İsyanını Anlattı

Selçuk Efes Kent Belleği’nde düzenlenen söyleşi ve imza gününde Araştırmacı Müellif Etem Oruç’un   “Ege’de Börklüce ve Bedreddin”  isimli kitabı Efes Selçuklular ile buluştu

Uzun yıllar efelikten bayan efelere, antik dünyanın kıssalarına kadar çeşitli mevzularda araştırma yapmış olan Etem Oruç Efes Selçuk’un birinci çağlardan beri kıymetli olduğunu belirterek; “Selçuk bayanların, özgürlüğün, fikrin başşehridir. Tıpkı vakitte Efes niyetin de, ideolojinin de başşehri. Bu coğrafya birinci çağlardan beri kültür tarafıyla, fikir istikametiyle çok farklı bir yer” dedi.

Şeyh Bedreddin’in bilgi ve birikim olarak kendi periyodunda çok güçlü bir isim olduğunu belirten Etem Oruç; “Şeyh Bedreddin din, lisan, ırk ayrımı yapmadan; nasıl gökyüzü, yağmur herkesin ise toprağın da herkesin olmasını isteyen eşitlikçi bir tertibi savunuyordu” dedi.

Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa’nın katledilişinden 600 yıl sonra konferanslar, sempozyumlar düzenlendiğini, haklarında destanlar, kitaplar yazıldığın ve bu sebeple onların konseyi tertibe başkaldırısının da yine incelenip sorgulanması gerektiğini belirten Etem Oruç, Pir Bedreddin isyanına giden süreci anlattı.

Selçuk Efes Kent Belleği’nde düzenlenen etkinlik  “Ege’de Börklüce ve Bedreddin”  kitabının müellifi Etem Oruç’un iştirakçilerin sorularını cevaplaması ve kitabını okurları için imzalamasının akabinde son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Etiketler:
deneme bonusu veren siteler