Ana Sayfa Gündem 24 Ocak 2023 17 Görüntüleme

Bakan Yanık: Birinci datalar elimizde, paylaşacağız

ANKARA (İGFA) – Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen “Kadim Doğrular Işığında Yenilikçi Aile Siyasetleri Çalıştayı”na katıldı. Bakan Yanık, Çalıştay’da yaptığı konuşmada, Bakanlığın aileye dönük, direkt aileyi temel alan, aile odaklı çalışmalarının olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE AİLE YAPISI ARAŞTIRMASI BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ “

Bakanlığın Türkiye Aile Yapısı Araştırması çalışmasından bahseden Bakan Yanık, “Geçtiğimiz yıl prestijiyle çalışmanın saha kademesi bitti ve şu anda genel tahlillerini tamamladık. İleri tahlillerini de inşallah 2023’ün birinci yarısında bitirmeyi istek ediyoruz.” dedi.

Bakan Yanık, araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını, toplumsal siyaset başlıkları prestijiyle da çalışacaklarını lisana getirerek, “İlk bilgiler de elimize geldi. Türkiye Aile Yapısı Araştırması bizim için çok değerli. Zira 5 yılda bir Türkiye toplumunun demografisini ve alışkanlıklarını kıyaslama imkanı buluyoruz. 2006, 2011, 2016 sonuçlarını biz misyona gelir gelmez bir rapor halinde çalışmıştık. 2021’i artık tekrar heyecanla çalışıyoruz. Kesinlikle sizlerle de tamamlandıktan sonra paylaşacağım.” halinde konuştu.

Bakan Derya Yanık, geçen yıl Türkiye Ergen Profili Araştırması’na başladıklarını anımsatarak, Türkiye Üniversite Gençliği Profili Araştırması’nın da bilhassa bağımlılıkla çabada çok kıymetli olduğuna dikkati çekti.

Ailelerin hangi sorunları çözemediğini belirlemek için Boşanma Sebepleri Araştırması da yaptıklarını, geçen yıl başladıkları, bu yıl da devam eden “Çocuk Profili” ve “Yaşlı Profili” araştırmalarının da kıymetli olduğunu lisana getiren Yanık, akran zorbalığı problemini ciddiye aldıklarını ve bu husus hakkında da çalışmaya başladıklarını bildirdi.

Ülke nüfusunun yaşlandığına işaret eden Yanık, “Bizim bu süreci de yönetmemiz lazım. Yani etkin yaşlanma, o yaşlılık sürecinin sağlıklı ve verimli bir biçimde tamamlanması ancak birebir vakitte 22 milyon, 23 milyon çocuğun bir 10 yıl sonra yaşlılığın toplumsal sonuçlarını görmeye başladığımızda onlara nasıl davranacağını, nasıl merhamet göstereceğini, nasıl sahip çıkacağını da şimdiden çalışmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

yenilikci aile politikalari calistayi 3 2 1674484091 569

“ŞU ANA KADAR 95 BİNE YAKIN DANIŞMANLIK HİZMETİ VERMİŞİZ”

Yanık, 4 yılda bir Bayana Yönelik Şiddet Araştırmasının yapıldığını belirterek, 2024’te bu araştırmanın tekrar yapılacağını söyledi.

İlgili bakanlıkların vakit zaman kendi vazife alanı içerisinde yahut etkileşim halinde aileye yönelik çalışmalar sürdürdüğünü lisana getiren Yanık, aile temelli olmak üzere insanı güçlü kılmak için çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Bakan Yanık, 95 bine yakın aile danışmanlığı hizmeti verdiklerini, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ASDEP çalışanı olmak üzere 15 bine yakın işçiyle ulusal hane ziyaretini bir kampanya halinde sürdürdüklerini anlattı.

deneme bonusu veren siteler